skip to Main Content

Led Aydınlatma Gerçekten Ekonomikmi?

Led Aydınlatma Gerçekten Ekonomikmi?

Aydınlatma dünyasının geleceği diye gösterilen, gelişimine çok hızlı devam eden LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), diyot temelli, yarı iletken, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. ilk olarak 1920 li yıllarda Rusya’da icat edilmiş ve 1960lı yılında Amerika’da çok pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiş.

LED bulbs ( diye adlandırılan )

Birçok avantaja sahip

Light Emitting Diode lambalar %90 daha az elektirik enerjisi harcayıp, daha fazla ışık üretirler; bunun sayesinde enerji tasarrufu elde edilmesine yardımcı olur. Evdeki tüm ampulleri LED lamba ile değiştirerek ay sonunda gelen elektrik faturasından %30’lara varan tasarruf yapmak şaşırtıcı şekilde mümkündür. Aynı zamanda LED lambalar A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahipler. Bir LED lamba, satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve para ısrafına engel olur.

Günümüzde kaliteli üretilmiş sertifikalı LED lambaların kullanım ömrü 15 yıldan başlar. Akşamları oturma odasında günde ortalama 6 saat kullanılan bir LED lamba, aralıksız 15 yıl boyunca bozulmadan ışık vermeye devam eder. Bu sayede sürekli ampulleri değiştirmek gereğini ortadan kaldırır. Günde 6 saat ortalama kullanım ömrü olduğu varsayıldığında, 1 adet LED lamba, 2 adet tasarruflu, 4 adet halojen ve 10 adet şeffaf enkandesan lambaya eşit kullanım ömrüne sahiptir.

Light Emitting Diode Lambalar yüksek ışık verimliliğine sahiptir. Yüksek yoğunluk, yüksek kontrast ve net yüksek parlaklık verirler.

Düşük ısı üretimine sahipler: Akkor lambalarda flaman ısısı 2700°C, halojen lambalarda 3100o C, deşarjlı lambalarda tüp ısısı 800-1100° C ’ ye ulaşırken LED lerde yonga ısısı 110° C yi geçmez.

Işık vermek için ısınma süresine ihtiyaç duymazlar, hemen yanar ve görevlerini anında yapıp enerji tüketiminde cimriler.

Çok hızlı çalışırlar, 200ns içinde devamlı aynı ışık gücünü vermeye başlarlar.

Civa, radyasyon ve gaz içermezler, karbondioksit salınımı yoktur hiç yoktur, güvenilir ve çevrecidirler.

Dünyanın en büyük aydınlatma envanterine sahip şehri olan Los Angeles, LED dönüşümü sonucunda bakın ne sonuçlar elde etmiş;

Örnek olarak:
Los Angeles Şehri

Yaklaşık 170.000 noktada LED dönüşümü
Hedeflenen tasarruf %40
Elde edilen tasarruf %63,4
9,2 m USD enerji tasarrufu
3 m USD bakım maliyeti tasarrufu
Yıllık 61.000 ton carbon emilimi azalışı
Bu bilgiler ışığında söz konusu aydınlatma olunca mevcut en iyi teknoloji LED’ler olarak kabul edilebilir.

Back To Top